Lajmet e fundit

 • vetevendosje_logo
  21 Gusht 2014 - e Enjte 9:41

  Rastet dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me teorinë e mandatit të lirë

  Për Kolegjin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovë   Komentimet doktrinare lidhur me teorinë e mandatit të lirë në demokracinë përfaqësuese: Përfaqësuesit e zgjedhur…

  Lexo me shume
 • vetevendosje_logo
  21 Gusht 2014 - e Enjte 8:53

  Fjalimi i Albulena Haxhiut në Gjykatën Kushtetuese

  Të nderuar gjyqtar të Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës, I nderuari Kryetar i Gjykatës Kushtetuese,   Së pari ju falënderoj për organizimin…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  20 Gusht 2014 - e Mërkurë 1:35

  Të respektohen shqiptarët në Mal të Zi, të lirohet Naim Prelvukaj!

  Lëvizja VETËVENDOSJE! ka ndjekur me shqetësim arrestimin e veprimtarit të njohur Naim Prelvukaj në Mal të Zi. Naim Prelvukaj është arrestuar bazuar mbi një akuzë…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  14 Gusht 2014 - e Enjte 10:26

  Kosova ka nevojë për bashkim kombëtar e jo për përçarje fetare

  Lëvizja VETËVENDOSJE! e konsideron të dëmshme euforinë dhe ekzaltimin që po ndërtohet në formë fushate, posaçërisht nga disa medie të regjimit, me rastin e arrestimit…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  08 Gusht 2014 - e Premte 12:54

  Njoftim për media

  Pas shqyrtimit të situatës politike dhe gjendjes momentale, si në Kuvendin e Kosovës, po ashtu edhe në qeverisjen e Komunës së Prishtinës, me qëllim të…

  Lexo me shume
 • vetevendosje_logo
  07 Gusht 2014 - e Enjte 11:02

  Reagim

  Sot, në disa media elektronike është përhapur lajmi se kinse koalicioni LDK-AAK-Nisma i ka pranuar parimet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe se edhe VETËVENDOSJE! ka pranuar…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  03 Gusht 2014 - e Dielë 10:35

  Reagim rreth krizës financiare që e pret Universitetin e Prishtinës

  Lëvizja VETËVENDOSJE! po e përcjellë me vëmendje dhe bashkë-ndjenë shqetësimin e drejtuesve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” për gjendjen e rëndë financiare që po…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  29 Korrik 2014 - e Martë 4:27

  Raport hetues i një deklarate politike

  Kryeprokurori i Task Forcës Hetimore Speciale (TFHS), z.Clint Williamson, sot publikoi një deklaratë për punën e tij gati trevjeçare që u bazua në pretendimet e…

  Lexo me shume
 • vetevendosje_logo
  28 Korrik 2014 - e Hënë 9:34

  Nga vizita e delegacionit të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Bashkësinë Islame të Kosovës

  Me rastin e Fitër Bajramit, një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, i përbërë nga Albin Kurti, kryetar dhe Visar Ymeri e Besnik Bislimi, deputetë, vizituan Bashkësinë…

  Lexo me shume
 • vetevendosje_logo
  27 Korrik 2014 - e Dielë 9:07

  Urime Fitër Bajrami!

  Lëvizja VETËVENDOSJE! të gjithë besimtarëve muslimanë dhe shqiptarëve kudo që ndodhen, ua uron Fitër Bajramin. Fitër Bajrami është fjala përmbyllëse e Zotit për muajin e…

  Lexo me shume
 • _MG_6229
  25 Korrik 2014 - e Premte 10:43

  Homazhe me rastin e tre vjetorit të rënies së heroit Enver Zymberi

  Sot në fshatin Dubovc të Vushtrrisë një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE! i përbërë nga Kryetari, Albin Kurti dhe deputetët, Rexhep Selimi, Puhie Demaku, Fisnik Ismaili…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  23 Korrik 2014 - e Mërkurë 1:30

  Kundër dhunës dhe masakrave mbi palestinezët në Rripin e Gazës

  Situata e krijuar në Rripin e Gazës është tronditëse jo vetëm për popullin palestinez por për mbarë botën. Mediat raportojnë mbi 100,000 palestinezë të zhvendosur…

  Lexo me shume
 • 10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
  22 Korrik 2014 - e Martë 2:32

  Ish qeveria s’ka mandat të marrë vendime për TC Kosova e Re

  Komiteti drejtues i projektit të TC “Kosova e Re” njoftoi sot se, me kërkesë të investitorëve, do ta shtyjnë afatin e dorëzimit të ofertave në…

  Lexo me shume

Lajmet

IMG_2153
20 Gusht 2014 - e Mërkurë 11:23

Qendra e Gjilanit: 9 vitet e Lëvizjes në Gjilan

Lëvizja VETËVENDOSJE! në Gjilan është themeluar më 20 gusht të vitit 2005. Thirrja e Lëvizjes në atë kohë ka qenë, Ne jemi Lëvizje dhe duam vetëvendosje….

vetevendosje_logo
20 Gusht 2014 - e Mërkurë 10:50

Qendra e Drenasit: Telegram ngushëllimi

Telegram ngushëllimi Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Drenas me dhimbje të madhe mori lajmin për humbjen e jetëve të dy vajzave të mitura, si pasojë…

Foto Konf. Ferizaj
05 Gusht 2014 - e Martë 2:17

Degradimi i arsimit në Ferizaj nuk ka të ndalur

Sot më 5 gusht 2014 Lëvizja VETËVENDOSJE! në Ferizaj mbajti konferencë për media lidhur me gjendjen aktuale të arsimit në Komunën e Ferizajt. Përfaqësuesi i…

10258111_10152009564782000_6209179410501808652_n
16 Korrik 2014 - e Mërkurë 7:42

Reagim rreth Departamentit të Matematikës

Lëvizja VETËVENDOSJE! shpreh shqetësimin e vet për mosshpalljen e konkursit për pranimin e studentëve të rinj në Drejtimin e Matematikës, Departamenti i Matematikës në Fakultetin…

Aksione