27 03 2024

5 vjet nga rrëmbimi i 11 burrave dhe djemve të Gjakovës

Në 25 vjetorin e rrëmbimit të 11 burrave dhe djemve të Gjakovës, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, bashkë me deputetin Agon Batusha dhe aktivistë të Lëvizjes, vizituan shtëpinë-muze të familjes Qerkezi, ku u pritën nga Nëna Ferdonije Qerkezi.

Kujtojmë që me datë 27 mars 1999, forcat policore të Serbisë rrëmbyen katër djemtë e nënës Ferdonije Artanin, Armendin, Ardianin, Edmondin dhe bashkëshortin Halimin. Nga aty rrëmbyen edhe nipin e saj Vegim Qerkezin, mikun e shtëpisë Shpejtim Ymeragën dhe fqinjët Skender Dylhasin me djalin Myrteza dhe dy djemtë e familjes Jetishin, Shpendin e Fatosin. Në këtë lagje, më 27 mars 1999 forcat serbe masakruan 40 civilë shqiptar.

Këto vrasje dhe zhdukje me dhunë gjatë luftës ishin pjesë e “Patkoit”, projektit serbomadh për shfarosjen e popullsisë shqiptare në Kosovë. Këto krime janë dëshmia e madhe e gjenocidit të Serbisë në Kosovë.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, tha se me dhembje dhe krenari do t’i kujtojmë përherë të gjithë ata që u flijuan për atdheun tonë të shtrenjtë.

Nga Shtëpia e Nënës Ferdonije në Gjakovë, delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE! me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca dhe zëvendësministrin e arsimit, Taulant Kelmendi vazhduan për në lagjen Dardania të Pejës. Në këtë lagje, më 27 mars 1999 forcat serbe masakruan 40 civilë shqiptar.

Aty bëmë homazhe dhe vendosëm lule për të vrarët.

Lavdi dëshmorëve dhe martirëve të kombit!

Kontribo