19 02 2021

Takim me Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, z. Jörn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, z. Jörn Rohde, na vizitoi sot, për t’ia uruar kryetarit Kurti fitoren në këto zgjedhje, dhe për të diskutuar për prioritetet e qeverisë së re. Një mandat kaq i fuqishëm për ndryshim na obligon që pa humbur kohë të punojmë në formimin e qeverisë së re. Sundimi i ligjit, lufta kundër korrupsionit të lartë dhe krimit të organizuar janë fusha ku do të përqendrohemi krahas zhvillimit ekonomik për krijimin e vendeve të reja të punës, tha kryetari Kurti, i cili në këtë takim ishte i shoqëruar nga asistentja ekzekutive, Valë Gjonbalaj. Bashkë me z. Rhode u dakorduam t’i mirëmbajmë e thellojmë marrëdhëniet bilaterale dhe bashkëpunimin midis dy shteteve tona.

Kontribo

19 02 2021

Takim me Shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, z. Tomáš Szunyog

Shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, z. Tomáš Szunyog dhe zëvendësin e tij, z. Riccardo Serri, i priti sot në zyre kryetari i Lëvizjes, njëherazi kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bashkë me kandidaten për deputete, Fitore Pacolli dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj.

Z. Szynyog e uroi kryetarin Kurti për fitoren në zgjedhje dhe shprehu dëshirën që institucionet e reja të formohen pa ndonjë vonesë e të fillojë bashkëpunimi me qeverinë e re. Kryetari Kurti e falënderoi për urimin, dhe e njoftoi atë me prioritetet e qeverisë së re, ku krahas punësimit dhe drejtësisë në qendër është luftimi i krimit dhe korrupsionit, bashkë me ligjin për konfiskimin e pasurisë. Këto të fundit janë të rëndësishme për të aplikuar për fondet nga IPA III, kujtuan ata, por edhe shtyjnë përpara reformat integruese drejt BE-së. Në këtë takim Kurti kërkoi ndihmë në përshpejtimin e procesit të furnizimit me vaksina kundër koronavirusit nga BE, për të cilën z. Szynyog na siguroi se jemi në plan për t’i marrë ato. Në fund, ata ndanë bindjen se shpejt do të bashkëpunojmë edhe më shumë rreth projekteve konkrete që ndihmojnë shtetndërtimin demokratik dhe zhvillimin socio-ekonomik në Kosovë.

Kontribo

19 02 2021

Takim me Ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, znj. Shpresa Jusufi

Ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, znj. Shpresa Jusufi, të shoqëruar nga sekretari i tretë, z. Rexhep Limani, i priti sot në takim, kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, njëherazi kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bashkë me kandidatin për deputet, Avni Dehari dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj.

Znj. Jusufi e uroi kryetarin Kurti për procesin dhe rezultatin zgjedhor duke i dëshiruar sukses në punën e mëtejme në formimin e institucioneve të reja të Republikës të Kosovës. Kryetari Kurti e falënderoi për urimin dhe ndau bindjen që qeveria e re do të formohet shpejt. Ai foli për punësimin dhe drejtësinë si prioritetet kyçe të qeverisjes tonë, dhe për dy projektet që kanë të bëjnë me ndërlidhjen zhvillimore të vendeve tona: autostradën Shkup-Bllacë, dhe korridorin Prizren-Tetovë. Ambasadorja, znj. Jusufi, konfirmoi mbështetjen dhe gatishmërinë e Maqedonisë së Veriut për të bashkëpunuar në projekte që i kontribuojnë zhvillimit dhe progresit të dy shteteve tona.

Kontribo

18 02 2021

Takim me Ambasadorin e Italisë në Kosovë, z. Nicola Orlando

Ambasadorin e Italisë në Kosovë, z. Nicola Orlando, të shoqëruar nga zyrtarja për media, znj. Arjeta Halilaj, i priti sot në takim kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, njëherit kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bashkë me kandidatin për deputet, Glauk Konjufca dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj.

Ambasadori, z. Orlando e uroi kryetarin Kurti për fitoren në zgjedhje, dhe shprehu dëshirën e tij që institucionet e reja të formohen pa ndonjë vonesë. Kryetari Kurti e falënderoi për urimin, dhe ndau bindjen që qeveria e re do të formohet shpejt. Ai po ashtu e njoftoi ambasadorin italian për prioritetet e qeverisë së re që lidhen me drejtësinë, punësimin dhe sigurisht pandeminë. Z. Orlando ofroi gatishmërinë për të ndihmuar në këto fusha, dhe bashkë me z. Kurti u dakorduan t’i qëndrojnë mundësisë së bashkëpunimit në projekte konkrete që kanë të bëjnë me shtetndërtimin demokratik dhe zhvillimin socio-ekonomik në vend.

Kontribo

18 02 2021

Takim me Ambasadorin e Shqipërisë, z. Qemal Minxhozi

Pas Ambasadorit Amerikan dje, Ambasadori Shqiptar Qemal Minxhozi dhe sekretarja e parë e ambasadës, znj. Klodiana Karaj sot u pritën në takim nga kryetari i LVV-së, z. Albin Kurti, dhe asistentja e tij, Valë Gjonbalaj.

Ambasadori e përgëzoi z. Kurti për fushatën e qetë zgjedhore, procesin e lirë dhe demokratik zgjedhor, pa incidente, si dhe fitoren e arritur në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Bashkëbiseduesit theksuan rëndësinë e rritjes dhe thellimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, në të gjitha fushat e bashkëpunimit. Qeveritë e Kosovës dhe Shqipërisë duhet të punojnë së bashku për të kapërcyer çdo barrierë e burokraci e për ndërtuar marrëdhënie model të bashkëpunimit në rajon, veçanërisht në fushën e ekonomisë, u shpreh z. Kurti, dhe për këtë ai shprehu vullnetin dhe gatishmërinë e tij të plotë në funksion të realizimit të këtij qëllimi.

Kontribo

17 02 2021

Vizitë në Shtëpinë Shkollë të familjes Hertica

Në Shtëpinë Shkollë të familjes Hertica, sot në 13 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, ishin për vizitë kryeministri në ardhje, Albin Kurti, dhe presidentja, Vjosa Osmani. Bashkë me kandidatët tanë për deputetë, Arbërie Nagavci, Arben Vitia, Fitore Pacolli, Saranda Bogujevci, Shenaj Shala, Albana Xharra, dhe Faton Peci, ata u mirëpritën nga Baca Mehmet Aliu dhe ish Drejtori Avdyl Gashi.

Shtëpia 3 katëshe me 10 dhoma mësimi e familjes Hertica ishte infrastrukturë për zhvillimin e arsimit që si e drejtë dhe mundësi iu mohohej shqiptarëve në Kosovë gjatë fundviteve të 80’ta e fillimviteve të 90’ta. Me 3 ndërrime, në këtë shtëpi ndoqën mësimin 30 klase, por edhe shumë grupe të tjera si ai i dramës, grupi letrar, grupi i gazetarëve, i korrit, i valleve, i muzikës etj. Kjo shkollë e ofruar nga z. Mehmet Aliu, u sulmua me datë 30 mars 1999 nga forcat serbe që hasën në rezistencë të armatosur e detyruan të tërhiqen. Ata e dogjën këtë shtëpi dhe disa përreth, por nuk e ndalën dot zellin e përkushtimin e lartë të mësimdhënësve dhe nxënësve që kishin këmbëngulur ta vazhdojnë mësimin.

Sot, i kujtojmë dhe nuk i harrojmë këto objekte që shërbyen si shkolla në kohë të okupimit. Është detyrë e jona që duke bartur kujtesën e një vështirësie të tillë dikur, t’iu shërbejmë shkollave, ngritjes së cilësisë në arsim, dhe të kujdesemi si për nderin e punën e mësimdhënësve ashtu edhe për dijen e nxënësve tanë.

Kontribo

17 02 2021

13 vjetori i pavarësisë së Kosovës

13 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, kryetari i VETËVENDOSJE!-s, njëherazi kryeministri në ardhje, Albin Kurti, dhe presidentja, Vjosa Osmani, e filluan me homazhe në Prishtinë, pranë varrit të ish-presidentit, Ibrahim Rugova, dhe pranë varrit të veprimtarit, Adem Demaçi, për të vazhduar më pas te memoriali Heroinat në qendër, dhe memoriali Adem Jashari në Prekaz.

Në një prononcim për media në Prekaz, kryeministri në ardhje, Albin Kurti, tha se ky është vendi i kushtrimit për çlirim që na e dëshmon çmimin e lartë të lirisë.

“Prekazi heroik është vendi i kushtrimit për çlirim dhe vendi që na e përkujton sesa i lartë është çmimi i lirisë dhe se sa të privilegjuar jemi ne që jetojmë dhe festojmë 13 vjetorin e pavarësisë, që i ka rrënjët në gjakun e dëshmorëve dhe martirëve të kombit tonë. Tre brezat e familjes Jashari luftuan dhe u sakrifikuan, gjysma e tyre burra e gjysma gra dhe fëmijë, dhe duke u rikthyer këtu ne e bëjmë më të fuqishëm shtetndërtimin demokratik, zhvillimin socio-ekonomik dhe drejtësinë institucionale. Sepse, i tillë është edhe amaneti i dëshmorëve dhe dëshirat e popullit tonë. Lavdi familjes Jashari, kryekomandantit Adem Jashari, bacës Shaban, Hamzës, të gjithë martirëve e dëshmorëve të kombit tonë”, tha Kurti.

Bashkë me Kurtin e Osmanin, ishin edhe Saranda Bogujevci, Arbërie Nagavci, Arben Vitia, Faton Peci, Shenaj Shala, Hysni Mehani. Me Bekim Jasharin u takuam te memoriali në Prekaz, kurse me ambasadorët e QUINT-it dhe atë të BE-së, te memoriali Heroinat në Prishtinë.

Kontribo

16 02 2021

Takim me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, z. Philip S. Kosnett

Ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, z. Philip S. Kosnett të shoqëruar nga këshilltarja e tij për çështje politike Amy Carnie, i priti sot në mëngjes në takim Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, njëherazi kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bashkë me anëtaren e kryesisë së Lëvizjes, Arbërie Nagavci, dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj.

Ambasadori, z. Kosnett uroi kryetarin Kurti për fitoren në këto zgjedhje duke i dëshiruar sukses të mëtejmë. Ai uroi që nga ky proces sa më parë të kemi një qeveri e parlament funksional. Kryetari Kurti e falënderoi për urimin dhe vizitën, dhe ndau bindjen që shumë shpejt do ta kemi qeverinë e re, dhe mundësinë për të bashkëpunuar për projekte konkrete që ndihmojnë shtetndërtimin demokratik, zhvillimin ekonomik të vendit tonë dhe thellimin e marrëdhënieve bilaterale midis dy shteteve tona.

Kontribo

15 02 2021

Lëvizja ju shpreh mirënjohje e falënderim

Të dashur qytetarë

Ju na keni mbështetur, jo për interesa personale, por për parimet politike dhe qëndrueshmërinë. Mbështetja juaj për Lëvizjen, nuk ka patur ndonjë precedent në historinë e Kosovës, për asnjë subjekt tjetër.

Kjo mbështetje tregon mirësinë tuaj dhe dashurinë që keni për atdheun. Dëshira jonë më e madhe tash është që të dëshmojmë me punë dhe nder që ta sjellim ndryshimin që ju prisni, dhe ta meritojmë mbështetjen tuaj.Falënderojmë të gjithë qytetarët për pjesëmarrjen dhe kulturën demokratike të treguar në këto zgjedhje.

Falënderojmë gjithë mbështetësit e Lëvizjes, që na e sollën këtë moment historik. I falemi nderit prej mërgatës që ka votuar me postë dhe masivisht ka ardhur në Kosovë. Dhe sigurisht, e pamundur është të mos e shprehim vlerësimin për punën e madhe e të palodhur të gjithë aktivistëve dhe vullnetarëve. Në veçanti falënderojmë vëzhguesit e komisionerët e ditës së zgjedhjeve, vëzhguesit e votave të mërgatës, si dhe vëzhguesit e Qendrës së Numërimit që nisin punën nga sot.

Jemi të prekur thellësisht nga bujaria e pamatë e familjeve anëkënd Kosovës që na hapët dyert e zemrën muajin e shkuar, duke na pritur. Ju jemi mirënjohës përjetë. Në çdo shtëpi që ishim u pritëm ngrohtë dhe nuk pati nevojë të thërrasim për më shumë mobilizim se atë punë tashmë e kishte kryer gjyshi a gjyshja deri te nipi e mbesa.

Bashkë do ta bëjmë më të mirën për vendin, shoqërinë dhe ekonominë tonë.

Kontribo

10 02 2021

14 vjet nga 10 shkurti

“Drejtësia për Monin dhe Arbenin dhe liria e vetëvendosja e popullit të Kosovës janë shumë të lidhura në këtë shekull dhe shënojnë një gurthemel të besnikërisë së organizatës së Lëvizjes tonë, e të secilit aktivistë të saj. Ne sot, edhe te varri i Monit, edhe te varri i Arbenit, te pllaka përkujtimore këtu në shesh, bëmë homazhe në nderim të tyre dhe vendosëm lule të freskëta duke mos harruar asnjëherë që brezat e shqiptarëve e bartin pishtarin e lirisë nga njëri në tjetrin dhe në këtë mënyrë mundësojnë ecjen përpara të popullit të Kosovës nga i cili vijmë dhe tek i cili gjithmonë rikthehemi. Lavdi Monit dhe Arbenit dhe gjithë martirëve e dëshmorëve të kombit”, tha kryeministri, Albin Kurti, sot te pllaka përkujtimore në sheshin e kryeqytetit, ku bashkë me familjarët e dy dëshmorëve, anëtarë të kryesisë së Lëvizjes, kandidatë për deputetë dhe aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, bëri homazhe në kujtim dhe nderim të veprës së Mon Balajt dhe Arben Xheladinit.

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Studentëve

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Punëtorëve

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Taksistëve

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Bizneseve të vogla

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Mjekëve

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Pensionistëve

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Vajzave dhe Grave

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Mërgatës

Kontribo

09 02 2021

Kryeministri Kurti mbështetë kërkesat e Start Up

Kontribo

08 02 2021

Public endorsement by 77 prominent academics from around the world

Public endorsement by 77 prominent academics from around the world

The Republic of Kosova is heading to new snap elections on the 14th of February 2021.

These elections come after the recent verdict of the Constitutional Court regarding the legitimacy of Avdullah Hoti’s Government, voted on the 3rd of June 2020, which ruled that Kosova has been governed by an illegitimate government for seven months.

The unconstitutional government formed by the right-wing LDK was established after overthrowing the leftist and reformist Government led by Albin Kurti of Lëvizja VETËVENDOSJE!. In the midst of the COVID-19 pandemic, when the Kosovar society was truly in need of the exemplary management the Kurti government was able to provide, the LDK coordinated with other parties of the old elites and created an intense false media coverage. When it also was endorsed and forcefully pushed upon the Kosovar people by President Trump’s former special emissary, Richard Grenell, this initiative brought down the Kurti government and created an unconstitutional replacement government in order to push forward a not adequately negotiated deal between Kosova and Serbia. This deal was supposed to serve as a foreign policy trophy for Trump’s electoral campaign. This project has resulted in record numbers of infections with and deaths of citizens from COVID-19; in a dire social and economic situation and in a situation undermined by the rampant corruption of government officials and their cliques. This has been a in this country unprecedented case of a parliamentary coup.

Now that Kosova is heading to new elections, there is a major political shift in support of the policies presented by Lëvizja VETËVENDOSJE!, which build on two main goals: Jobs and Justice.

We maintain that these issues are not only peculiar to Kosova, but they are of a global relevance. The neoliberal paradigm unites all kinds of fronts, parties and people in the struggle against it. But in order to stand a living chance, it is imperative to support each other mutually and display solidarity as forcefully as we can when needed.

Therefore, we as signatories express our support for the VETËVENDOSJE Movement! and for Kurti in the upcoming elections. We sincerely believe that his government will provide a new beginning in this difficult but necessary battle, against the background of the current events in the Republic of Kosovo. In situations like the present, such a belief and conviction is more important than the current reality and its apparent demands. This is something that Lëvizja VETËVENDOSJE! and Kurti gave to the people of his country in its first tenure, a hope that one can have a political conviction and belief one uncompromisingly stands for. This will serve as a precondition for any transformation of the reality in Kosova.

Signatories:

 1. Slavoj Žižek, International Director of the Birkbeck Institute for the Humanities
 2. Alenka Zupančič, research advisor at the Institute of Philosophy, Scientific Research Center of the Slovene Academy of Sciences
 3. Mladen Dolar, Professor and Senior Research Fellow at the Department of Philosophy, University of Ljubljana.
 4. Frank Ruda, senior lecturer in philosophy at the University of Dundee, Scotland
 5. Gabriel Tupinambá, psychoanalyst, member of Circle of Studies of Idea and Ideology, postdoctoral researcher at Philosophy Department at UFR
 6. Matthew Flisfeder, Associate Professor, University of Winnipeg.
 7. Natalia Romé, professor and researcher at the Gino Germani Research Institute, Faculty of Social Sciences, University of Buenos Aires
 8. Katerina Kolozova, professor of political philosophy, ISSH-Skopje
 9. Stefano Pippa, Research Fellow in Political Philosophy, University of Milano-Bicocca Building U6
 10. Todd McGowan, professor of theory and film at the University of Vermont
 11. Ted Stolze, professor of philosophy, Cerritor College, L.A.
 12. Michael Marder, Ikerbasque Research Professor of Philosophy at the University of the Basque Country (UPV/EHU)
 13. Gavin Walker, Associate Professor of History, McGill University
 14. Boštjan Nedoh, research fellow, ZRC SAZU, Ljubljana
 15. Fabio Vighi, Professor of Critical Theory and Italian, Cardiff University 
 16. Mariana Gainza, Researcher of CONICET, Buenos Aires
 17. David Pavón Cuéllar, professor at UMSNH, Morelia  Michoacán, Mexico.
 18. Vittorio Morfino, associate professor of History of Philosophy at the University of Milan-Bicocca
 19. Ceren Özselçuk, Associate Professor of Sociology, Boğaziçi University, Turkey
 20. Jela Krečič, philosopher, cultural theorist, lecturer at University of Ljubljana
 21. Alexander Stagnell, Senior Lecturer in rhetoric, Södertörn University
 22. Warren Montag, Brown Family Professor of Literature at Occidental College in Los Angeles
 23. Daniel Hartley, Assistant Professor of World Literatures in English at Durham University
 24. Jason Read, professor of philosophy, University of Southern Maine
 25. Zahi Zalloua, Cushing Eells Professor of Philosophy and Literature, Whitman College
 26. Dimitris Vardoulakis, associate professor of philosophy, Western Sydney University
 27. Christian Ingo Lenz Dunker, Full Professor at Psychology Department Universidade de São Paulo – Brasil
 28. Justin Clemens, Associate Professor at the University of Melbourne, Australia. 
 29. Sophie Wahnich, director of research in political science at the CNRS
 30. Rodrigo Nunes, professor of modern and contemporary philosophy at the Catholic University of Rio de Janeiro (PUC-Rio)
 31. Nick Nesbitt, Professor of French at Princeton University
 32. Riccardo Bellofiore, professor of Political Economy at the University of Bergamo (Italy)
 33. Alex Taek-Gwang Lee, Professor of Cultural Studies at Kyung Hee University, Seoul
 34. Ray Brassier, Professor of Philosophy, American University of Beirut
 35. Eric Alliez, philosopher, professor at Université Paris 8
 36. Vladimir Safatle, Titular Professor at the Universidade de São Paulo, Department of Philosophy
 37. Bue Rubner Hansen, postdoctoral fellow, University of Jena
 38. Dominiek Hoens, senior lecturer at RITCS, School of Arts, Brussels
 39. Isabelle Garo, philosopher, Paris 
 40. Jelica Šumič, research advisor, ZRC SAZU, Ljubljana
 41. Rado Riha, senior research fellow Institute of Philosophy, Centre for Scientific Research at the Slovenian Academy of Sciences and Arts, Ljubljana, Slovenia
 42. Daniel Tutt, Professorial Lecturer at George Washington University
 43. Wendy Brown, Class of 1936 First Professor, Political Science, UC Berkeley
 44. Sheila Kunkle, Associate Professor in the College of Individualized Studies, Metropolitan State University, St. Paul. Minnesota
 45. Michael Hardt, professor of literature, Duke University 
 46. Kohei Saito, associate professor of political economy at Osaka City University.
 47. Yitzhak Melamed, Charlotte Bloomberg Professor of Philosophy, John Hopkins         
 48. Roberto Esposito, professor of philosophy,Scuola Normale Superiore 
 49. Kim Stanley Robinson, novelist
 50. Silvia Hernandez, professor and researcher in Gino Germani Institute of Social Research, Faculty of Social Sciences, Buenos Aires University
 51. Michael Löwy, emeritus research director, CNRS, Paris
 52. Benjamin Noys, Professor of Critical Theory at the University of Chichester (UK)
 53. Étienne Balibar, professor of philosophy, Kingston University
 54. Catherine Malabou, professor of philosophy, Kingston University
 55. Gisle Selnes, Professor in Comparative Literature, University of Bergen, Norway
 56. Yahya Madra, associate professor of economics, Drew University
 57. Pietro Bianchi, Assistant Professor, English Department, University of Florida
 58. Sigi Jottkandt, associate professor, UNSW, Sydney
 59. Athena Athanasiou, Professor of Social Anthropology, Panteion University 
 60. Paul Livingston, Associate professor, University of New MexicoUniversity of New Mexico
 61. Gregor Moder, University of Ljubljana
 62. Maria Aristodemou, professor of Law
 63. Hasana Sharp, Associate Professor, Department of Philosophy, McGill University
 64. Laurent de Sutter, professor of law, Brussels
 65. Adrian Johnston, Distinguished Professor of Philosophy, University of New Mexico
 66. Nick Srnicek, King’s College, London
 67. Marc de Kesel, Titus Brandsma Institute, Radboud University Nijmegen, The Netherlands.
 68. Jamil Khader, professor of English, Bethlehem University, Palestine 
 69. Rodrigo Gonsalves, practicing psychoanalyst/philosopher, São Paulo, Brazil
 70. Sotiris Mitralexis, Visiting Research Fellow, University of Winchester         
 71. Carolina Collazo, Professor and Researcher at Faculty of Social Sciences, University of Buenos Aires
 72. Marilena Chaui, professor of modern philosophy, University of São Paulo, Brazil
 73. Bill Bowring, professor of law, Birkbeck College, London
 74. Michael Roberts, economist, London
 75. A. J. Bartlett, philosopher and teacher; Secretary of the Melbourne School of Continental Philosophy
 76. Oliver Feltham, professor of philosophy, American University of Paris
 77. Ricardo Espinoza Lolas, philosopher, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso

Kontribo

07 02 2021

Për gratë dhe vajzat kandidate

Nuk mund të flasim e punojmë për barazi pa folur dhe punuar me gratë dhe për gratë. Pa përpjekjen e barazisë gjinore nuk ecim as drejtë barazisë shoqërore. Ky besim mes burrave dhe grave të organizatës tonë ka shtyrë përpara shumë projekte emancipimi. Zgjedhjet e fundit gratë e listës tonë hynë në Kuvendin e Republikës pa nevojën e kuotës gjinore, kurse këtë mandat, parasëgjithash falë angazhimit të tyre ato do të jenë gjysma e deputetëve tanë. Sot, kandidatët tanë, gjithandej shesheve të Kosovës bënë fushatë dhe i kërkuan qytetarëve mbështetjen për zgjedhjen e 41 kandidateve në listën tonë fituese.

Kontribo