22 09 2019

Hajvalia gati për një ditë e kohë të re me qeverinë Kurti

Në një sallë të mbushur plot me qytetarë të Hajvalisë të Prishtinë bashkë me kandidatin për Kryeministër, Albin Kurtin, dhe kandidatët për deputetë, Arben Vitinë, Fatmire Mulhaxha Kollçakun, Fitore Pacollin dhe Hekuran Muratin bashkëndamë masat prioritare të qeverisë Kurti.

Kandidati Arben Vitia kujtoi se problemet e mëdha sociale si papunësia e lartë dhe afatgjatë, më e larta në rajon, dhe gjendja e rëndë në sistemin shëndetësor do të ndryshojnë përmes mbështetjes për prodhimin vendor dhe për ringritjen e një sistemit të fortë shëndetësor publik. Për kandidaten Fitore Pacolli zhvillimi ekonomik që duam është i pamundur pa investime në edukim, ku përmes hapjes së çerdheve publike dhe garantimit të edukimit parashkollor publik nuk do t’i lëmë nënat e 92% të fëmijë që qëndrojnë në shtëpi t’i kenë fëmijët pengesë për të kërkuar punë.

Kandidati Hekuran Murati tregoi sesa e madhe është mbështetja aktuale për Lëvizje ku edhe votuesit e LDK-së po bëhen gati ta votojnë Lëvizjen pasi LDK-ja nuk pranoi të bënte koalicion parazgjedhor, por ku edhe votuesit e PDK-së do ta votojnë Lëvizjen ngaqë PDK-ja nuk po shkëputet nga kapja e shtetit. Ndërsa kandidatja Fatmire Mulhaxha Kollçaku tha me bindje se fitorja e Lëvizje me 6 tetor është realizimi i dëshirave dhe ëndrrave të kamotshme të shqiptarëve në Kosovë për të jetuar në një vend të lirë, të drejtë, të barabartë dhe në zhvillim e sipër.

Në fjalën e tij Kryeministri i ardhshëm, Albin Kurti u zotua se shteti i qeverisur nga Lëvizja do të jetë në shërbim, i mirësjellshëm dhe i përulur ndaj nevojave e brengave të qytetarëve. Luftimi i krimit dhe i korrupsionit është prioritet i yni sepse, “shteti diskreditohet dhe nuk ka autoritet të mbledhë tatime në një shoqëri kur qytetari e sheh qartë se qeveria po vjedh dhe prokuroria po fle”, tha Albin Kurti. Fjalën e tij e mbylli duke thënë, “na duhet një qeveri 4 vjeçare, prandaj pjesëmarrja masive dhe fitorja e madhe për ndryshimin radikal janë të domosdoshme në mënyrë që të flitet për periudhën para 6 tetorit dhe atë pas 6 tetorit, ku bashkë ndërtojmë një kohë të re prej nga kujtojmë votën për numrin 126. Mbështeteni Lëvizjen VETËVENDOSJE! si e vetmja zgjedhje dhe zgjidhje e cila ju beson juve dhe ju duhet t’i besoni asaj”.

Në përfundim të tubimit përuruam edhe hapjen e zyrës tonë në Hajvali. Lëvizja dhe mbështetja qytetare për të nuk do të ndalen as deri në 6 tetor as pas zgjedhjeve të 6 tetorit.

Kontribo