20 07 2020

Kryetari Kurti takon kryetarin e Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha

Sot, kryetari i Lëvizjes VETËVENDSOJE!, z. Albini Kurti, bashkë me anëtaren e kryesisë dhe ish ministren e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu, kryetarin e grupit parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, z. Rexhep Selimi, dhe deputetin z. Liburn Aliu priti në vizitë, për drekë pune, kryetarin e Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha, të shoqëruar nga nënkryetari, z. Edi Paloka, ish-ministri i Jashtëm dhe kryetari i Këshillit të ambasadorëve shqiptarë, z. Besnik Mustafaj dhe anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, z.Kreshnik Çollaku.

Gjatë takimit, delegacionet diskutuan për situatën politike dhe socio-ekonomike në të dy vendet, integrimin evropian, gjeopolitikën ndërkombëtare, e për situatën shëndetësore dhe menaxhimin e pandemisë COVID-19. Pos tjerash, u fol edhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Në këtë drejtim, kryetari Kurti tha se nuk mund të ketë dialog të mirëfilltë pa legjitimet të ri përmes zgjedhjeve të reja, dhe se dialogu duhet të jetë i përgatitur mirë dhe me parime për dallim nga ky i sotmi.

Kryetari Kurti e falenderoi z. Basha për vizitën dhe për mbështetjen e tij, derisa të dy u zotuan të mirëmbajnë komunikimin dhe bashkëpunimin e deritanishëm me qëllim që kjo të përkthehet në intensifikim dhe konkretizim të bashkëpunimit në mes dy vendeve tona, për më shumë demokraci, zhvillim e bashkim.

Kontribo