28 11 2022

Nëntori i Flamurit dhe Forcës

Nëntori është muaji që na kujton mundin, sakrificën, përpjekjen, luftën që kemi bërë si shqiptarë të jetuar të lirë e të barabartë mes kombeve të tjera. Nëntori i festës pra, na kujton që vetëm të bashkuar mund të zhvillohemi e të fuqizohemi për të qenë të lirë, të mosvarun, e të barbarët me të tjerë.

Për nder të 28 Nëntorit, festës kombëtare shqiptare, krerët e institucioneve të Republikës së Kosovës, Kryeministri Albin Kurti me Presidenten Vjosa Osmani dhe Kryeparlamentarin Glauk Konjufca ishin për në Vlorë dhe tek busti i Adem Jasharit në Tiranë.

Në anën tjetër, Zv.ministri Bislimi e Zv.ministrja Rexhepi, Ministri Sveçla, Ministri Peci, Ministri Çeku, Kryetari i Qendrës Mitrovicë, deputeti Armend Muja bashkë me aktivistë vizituan Kullën e Isa Boletini në Boletin dhe deputetët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! bashkë me aktivistë dhe veprimtarë të çështjes kombëtare në Kosovë bënë homazhe te busti i heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, te varrezat e familjes Jashari në Prekaz, te shtatorja e Ismail Qemalit, dhe te shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë. Ndërsa një delegacion tjetër bëri homazhe në Lidhjen e Prizrenit.

Lavdi gjithë martirëve, dëshmorëve, heronjve tanë falë të cilëve sot gëzojmë atë që jemi dhe atë që kemi si shqiptarë.

Gëzuar Festat e Nëntorit.

Kontribo