06 11 2017

NEVOJA PËR NJË STRATEGJI TË PËRBASHKËT NË POLITIKËN E JASHTME

Kryetari i Lëvizjes VETEVENDOSJE! Visar Ymeri, së bashku me shefin e Grupit parlamentar Glauk Konjufca dhe me deputeten Albulena Haxhiu, priten sot në zyret e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, delegacionin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, të përbërë nga kryetari i Kuvendit, z.Gramoz Ruçi dhe nga kryetarët e Grupeve parlamentare.
Në këtë takim u diskutua për rolin e grupit tonë parlamentar, si dhe për nevojën e intensifikimit të bashkëpunimit të të dy kuvendeve dhe të komisioneve parlamentare.
Gjendja politike në vend, e veçanërisht marrëveshja për demarkacionin dhe negociatat me Serbinë ishin në fokus të bashkëbisedimit.
Kryetari Ymeri theksoi pos tjerash nevojën e një strategjie të përbashkët në politikën e jashtme; në funksion të faktorizimit, zhvillimit dhe sovranizimit të të dy republikave.

Kontribo